Celostní terapie zahrnuje propojení tří základních částí lidské osobnosti: tělesné, duševní a duchovní.

Většina lidí využívá k životu několik procent potenciálu své duše a převážně využívají levé mozkové hemisféry, která se orientuje na rozum, myšlení, orientaci, logiku.

Pravá hemisféra je napojena přímo na lidskou duši, lidské podvědomí a nevědomí.

Naše duše, nesmrtelná, věčná komunikuje především přes pravou mozkovou hemisféru, pomocí obrazů, snů, či archetypů.

Základem je naše intuice, přes kterou jsme napojeni na naši duši. Také naše duchovní srdce je důležitým ukazatelem našich pocitů a duchovních postojů.  Skrze naše duchovní srdce a naši srdeční čakru jsme napojeni na naši duši a na vesmírný Zdroj a víme, co je pro nás v který okamžik v životě důležité.  Často stojíme před otázkou, kdy řešíme důležité životní rozhodnutí: změna práce, partnera, zdraví apod. Volíme často mezi rozumem a logickými argumenty a mezi naší intuicí a srdcem.

Příklad může být dnešní rychlá a uspěchaná doba, která nám však dává mnoho příležitostí k duchovnímu růstu, srovnání různých druhů náboženství, kultur, cestování. Mnoho lidí může i vystřídat řadu zaměstnání, aby se naučilo více novým věcem a více pak mohli pomáhat společnosti.

Náš omezený 3D svět je světem pouze pro náš rozum, naši logiku a naši levou mozkovou hemisféru.  Ale lidé nejsou mozek, ego nebo mysl.  Jsou mnohem a mnohem více. Především jsou duší, která využívá obě mozkové hemisféry, ve spánku v astrálu cestuje do různých duchovních úrovní a setkává se s dalšími dušemi na různých úrovních.

Naše společnost, sice logicky a technicky vyspělá, zato duchovně a spirituálně zaostalá, již neumí využívat darů duše, které uměly naše babičky, naši předci.  Přitom každý člověk má v sobě duchovní potenciál a dary duše, které může rozvinout. Většina východních národů jsou na vysoké duchovní úrovni a využívají darů své duše a také se mnohdy rozpomínají na své minulé životy, které jsou uloženy v knihovně každé lidské duše.